Puskás Marcell: Sztoriba rakok fel sok képet című pop-up kiállítása
Légy online! Készíts képet. Sok-sok képet. Sok ugyanolyan, egyforma képet kávékról, tájakról, kutyákról, macskákról esetleg magadról. Nézz és készíts képeket és közben torzítsd úgy a valóságot ahogy csak szeretnéd. Színezd ki, retusáld, módosítsd. Képzelj, amit akarsz, ami számodra a legmegfelelőbb. A valóság? Ugyan, az már rég nem számít. Élj olyan valóságban, amit csak szeretnél. Ha az sem elég szép, filterezd túl. Ennyire egyszerű.
Közben csodálj egy adathalmazt! Betűk, szavak, emoticonok random egymásutániságát. Bízd magad egy algoritmusra, aki érdeklődési területeidet kategorizálva és lekövetve tudja milyen partnerre vágysz. Válassz nemet, válassz gendert, válassz hozzá illő emoticont. Válassz egy társkereső applikációt. Válassz mindenkit. Csak húzd jobbra! Ennyire egyszerű! Válassz partnert. Vagy többet. Válassz néhány fancy hobbit, vagy szót önmagad jellemzésére. Ha nem tudod jellemezni magad nézz néhány Youtube videót, hogyan is kell! Folytasd le ugyanazt a beszélgetést több száz emberrel. Légy nyitott, de közben ítélj el mindenkit, aki nem olyan, mint te. Randizz, ismerkedj, válaszd a boldog életet. Várd a likeokat, a kedveléseket, a követéseket. Akarj 10.000 új követőt. Akard az új iPhone X Prot. Akarj egy Teslát. Szeresd az utazást, a kutyákat, a macskákat, a latte artot, az olvasást, az alvást, a zenehallgatást, a rajzolást, a festést, az evést, a hamburgert, a pizzát, a természetet, az állatokat, a kirándulást. Válaszd az egészséget, légy fitness lover, válaszd a vegán életérzést, a gluténmentes életet. Válassz okosotthont és hozzá illő okos kiegészítőket.
Válaszd meg a tökéletes partnert, legyetek együtt boldogok, de minden szóljon rólad.
Válaszd az életet. Válaszd az online életet. Keress párt. Nézz képeket, tekerd a feedet, készíts képeket, torzítsd a valóságot. Ennyire egyszerű.
Puskás Marcell:
“A kiállításon a male gaze, a female gaze, valamint a digitális korban megjelent “online gaze” kapcsolatára keresem a választ.
Létezik egyáltalán digitális önazonosítás? Hogyan tudom láttatni magam a digitális térben? Mit lássanak rólam, és engem vajon kinek a tekintetével néznek? Létezik egy applikációnak, vagy egy algoritmusnak tekintete?
Hogyan tudom bemutatni magam egy emoticon, vagy néhány szó segítségével? A digitális platform, vagy applikáció előre predesztinálja, hogy kinek lássanak? Mennyire vagyunk képesek fényképek segítségével torzítani a valóságot? Mi a valóság? Az eredeti kép? A retusált kép? Vagy, amit elképzelünk?”